Samochód ciężarowy na potrzeby własne w rolnictwie
Już od ponad dekady istnieje wykładnia, że rolnik może wynająć, zatrudnić kierowcę, a transport towarów związany z jego produkcją rolną jest traktowany jako niezarobkowy. Ustawa określa dokładnie, że przy przewozie drogowym, na potrzeby własne przedsiębiorca, rolnik może wynająć w tym celu pracownika, bądź prowadzić samochody samemu.
Samochód ciężarowy, dostawczy na własne potrzeby, wykorzystywany w rolnictwie
Prowadząc działalność gospodarczą praktycznie każdy zderza się z sytuacją, że musi wykorzystać swoje pojazdy np. do przewiezienia ekipy pracowników, czy do transportu maszyn i urządzeń. Taka forma przewozu uznawana jest za niezarobkową, to przewóz na potrzeby własne. Rolnik, który nie prowadzi działalności opartej o wpis dotyczący firmy transportowej musi posiadać odpowiednie zaświadczenie, które upoważnia do uczestnictwa w transporcie drogowym na zasadzie działalności pomocniczej do jego podstawowej działalności gospodarczej.
Wiele niejasnych sytuacji jeszcze sprzed 2010 roku powodowała sprzedaż aut i przejście na usługi innych firm. Dopiero jasno doprecyzowana ustawa i wyroki sądowe unieważniające zasądzony grzywny wyjaśniła sytuację i jasno pokazała stan prawny, wskazując odpowiednie ustawy.
Przewozy na własne potrzeby
W świetle prawa, aby przewóz uznawany był za taki, na potrzeby własne muszą zostać spełnione określone warunki. Pojazdy używane do tego transportu muszą być prowadzone przez właściciela przedsiębiorstwa lub przez pracowników. Dodatkowo pojazd musi być własnością firmy, przedsiębiorcy.
Dodatkowo, gdy mamy do czynienia z załadowanym pojazdem, to przedmioty w przedziale ładunkowym muszą być jego własnością, lub być przez niego sprzedane, kupione, czy wynajęte. Sprzedaż samochodów dla rolnika zatem oznacza, że musi wykorzystywać je do przewożenia własnych produktów, musi być kierowcą lub kierowcą może być jego pracownik. Wykluczeniem jest przewóz na potrzeby własne pojazdem o DMC do 3,5 tony.