Od kiedy w samochodach są montowane poduszki powietrzne? Sposób działania i historia powstania airbag
Ciężko wskazać element, który tak pozytywnie wpłynął na bezpieczeństwo samochodów tak, jak poduszka powietrzna. Jest to niezwykle istotne wyposażenie, które ma bogatą i ciekawą historię. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak faktycznie on działa. W takim razie, jak dokładnie działa poduszka powietrzna? Jaka jest jej historia i jak się je montuje?
Historia poduszek powietrznych — od kiedy są stosowane?
Od samego początku swojej historii, samochody osobowe powinny być bezpiecznym środkiem transportu. Niestety, nie zawsze tak było. Jednak jeden wynalazek mocno zmienił to, jak wyglądała śmiertelność w wypadkach samochodowych. Zdecydowanie były to poduszki powietrzne, czyli popularne airbagi. Nie jest to oczywiście nowy wynalazek, jednak jego pojawienie się na rynku było ogromnym przełomem. Pierwszym producentem, który się na to zdecydował, był Chevrolet w 1973 roku.
Pierwszym europejskim producentem, który wprowadził poduszki powietrzne do swoich modeli, był Mercedes-Benz. W tamtych latach zdecydowanie był to lider rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa w autach. W tych samych latach pojawił się także ABS. Co ważne, producent połączył działanie napinacza pasów bezpieczeństwa i poduszki powietrznej, co jeszcze poprawiło skuteczność całego rozwiązania. Oczywiście początkowo poduszka powietrzna była dostępna jedynie dla kierowcy.
Dopiero w kolejnych latach zaczęły pojawiać się rozwiązania pomagające także pasażerom. Wiele aut posiadało poduszki powietrzne dla pasażera jako wyposażenie dodatkowe. Dopiero Porsche 944 otrzymało je w standardzie. Gwałtowny rozwój poduszek powietrznych nastąpił w latach dziewięćdziesiątych. To właśnie wtedy wielu producentów wprowadziło je do swoich modeli, co znacznie poprawiło bezpieczeństwo na drogach. Powszechne wprowadzenie poduszek było niezbędne.
W jaki sposób działają poduszki powietrzne?
Sposób działania poduszek powietrznych jest raczej prosty, ale zarazem skuteczny. W momencie wykrycia kolizji czujniki niezwłocznie wysyłają o tym informacje do poduszki powietrznej. Jej napełnienie i wystrzał następuje w ułamku sekundy. Jednocześnie działają napinacze pasów bezpieczeństwa, dzięki czemu to pasażer uderza w miękką poduszkę, a nie na odwrót. Jest to niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo tego rozwiązania.
Obecnie, wiele poduszek powietrznych w aucie to nic zaskakującego. Wiele samochodów ma ich przykładowo po 6 plus dodatkowo kurtyny powietrzne, które chronią głowy pasażerów przed szkłem i uderzeniami bocznymi. Wielu producentów rozwija też technologie zapewniającą bezpieczeństwo przed dachowaniem, dzięki czemu można bez szwanku wyjść z takiego wypadku. Jest to niezwykle istotne, ponieważ pozwala na minimalizację skutków obrażeń.
Technologia w samochodach pozwala też na integrację poduszek bezpieczeństwa z innymi systemami. Pozwala to na zwiększenie bezpieczeństwa w razie wypadku. Przede wszystkim dzieje się to za pomocą dodatkowych czujników wykrywających, z którego dokładnie miejsca doszło do zderzenia. Pozwala to na aktywację niezbędnych poduszek bezpieczeństwa. Wielu producentów stosuje też poduszki bezpieczeństwa stosowane bezpośrednio w pasach bezpieczeństwa, co chroni przed niepotrzebnymi przecięciami i obrażeniami.
Jakie są jeszcze ważne elementy wpływające na bezpieczeństwo w aucie?
Warto pamiętać, że w obecnych czasach, poduszki powietrzne nie są jedynym systemem bezpieczeństwa w samochodzie. Obecnie coraz bardziej rozwija się systemy aktywnie wpływające na bezpieczeństwo. Są to przede wszystkim różnego rodzaju czujniki asystujące kierowcy. Między innymi jest to radar wykrywający zbliżającą się kolizję, który może automatycznie zahamować, jeśli widzi, że kierowca nie zrobi tego sam. Jest to niezwykle ważne w kontekście uniknięcia zderzenia.
Wiele aut rozwija także systemy jazdy autonomicznej. Pozwala on na zdjęcie stresu z kierowcy, który nie musi się już aż tak bardzo skupiać na drodze. Tego typu systemy są niesamowicie zaawansowane i na razie są stosowane przede wszystkim w markach premium. Rozwój technologii związanej z bezpieczeństwem podróży jest jednak ogromny, w związku z czym w wypadkach ginie coraz mniej osób.